obrázek
Home
Aktuality
Psi
Galerie
Kontakt
Seventeen - english pointer kennel
 
 

Pointerchampionat Grande Quetee 2009

Francie - Corbeilles

 

V letošním roce poprvé s oficiální českou účastí proběhl ve francouzském Corbeilles Evropský šampionát pointrů v dalekém hledání. Dvacátý šestý ročník svedl na start třiatřicet pointrů z Itálie, Německa, Belgie, Španělska, Francie, Řecka, Švýcarska, Srbska a České republiky.

Soutěž považovaná za nejprestižnější přehlídku pracovních pointerů na evropském kontinentu je zahajována vstupní morfologickou prohlídkou. Po té už následují dva dny dalekého hledání, dvě šance pro každého přihlášeného pointra. Soutěže se může zúčastnit maximálně pět jedinců z každé země, evropský šampion je vyhlašován zvlášť ve psech a zvlášť ve fenách. Soutěž je individuální, pořadí národních týmů se v závěru neurčuje.

Prvním českým psem a vůdcem, kteří se pointerchampionátu v dalekém hledání zúčastnili, byl Rif z Hajnice vedený MUDr. Vlastimilem Novotným.  V roce 1994 vybojovali celkové čtvrté místo. V době, kdy Česká republika nebyla členem Pointer Club Internazionale, a nemohla se proto šampionátu sama účastnit, zastřešil jejich úspěšný start tým Německa.

U příležitosti naší letošní účasti na Evropském šampionátu Caccia Starne v Řecku bylo našemu klubu členství v Mezinárodním pointer klubu nabídnuto. Tím se poprvé otevřela českým pointrům cesta na šampionát v dalekém hledání pod vlajkou České republiky. Času na rozmyšlenou a přípravu nebylo od Řecka mnoho, ale délka psího života nedává mnoho šancí na podobné soutěži startovat, proto je škoda některou z nich promarnit. Účast na šampionátu v dalekém hledání, jsme si dali jako dlouhodobý cíl, že k němu dojde už v letošním roce však před několika týdny ještě nikdo netušil.

Zkušenosti s dalekým hledáním mají v současnosti v Čechách jen tři pointři. Cak a Brok Nová Hajnice spolu s jejich matkou, Karlou von der Postschwaige. Caka a Karlu však už delší dobu pronásledují zdravotní problémy. Ve výběru tak zůstal jediný Brok. V Corbeilles nás později nazvali českým minitýmem.

Ve čtvrtek 26. března 2009 ráno byl po slavnostním nástupu Brok nejprve exteriérově posouzen třemi rozhodčími. Z jednotlivých hodnocení je vypočítána průměrná známka z morfologie, která může v závěru rozhodnout mezi jedinci se stejným pracovním oceněním. Ihned potom šestnáct párů pointrů vyrazilo do přilehlých revírů pro tolik potřebné body. Vyrazilo ale nenasbíralo. Posuzování je tu nesmlouvavé, malá chyba, ztráta kontaktu se zvěři při postupování a další šance se už nedočkáte. Změna počasí s sebou přinesla pěkný vichr, studené jaro zase nedovolilo mladému obilí nabrat pár potřebných centimetrů. Nezřídka kdy jsme sledovali koroptve, jak v řídkém přehledném porostu utíkají z pole ještě dříve, než na opačném konci stačil vůdce psa vypustit. Výsledek byl docela krutý. V první den šampionátu nepřiznala přísná jury čistý bod jedinému účastníkovi. Druhý den ráno začínali všichni znova od začátku se stejnými šancemi.

Obilí do rána moc nevyrostlo, alespoň se uklidnil trochu vítr. Startovní pole, ve kterém nechyběla zvučná jména dalekého hledání italové Pezzota, Girandola, Lombardi, Cantoni, Dotti, francouzi Bonnetere a Bourgeois, řek Mavridis, němka Ulhardt a další, sledovala početná korona z mnoha aut, ale i vyhlášeného vysokého návěsu za ohromným traktorem. Tuhle místní specialitu si už roky všichni chválí. Koronu zaveze na místa, kam by se jinak nedostala, a z výšky nabízí dokonalý přehled nad soutěžními terény. Dokud souprava nezaujme výhodnou pozici, rozhodčí nový běh do pole nepustí. Lepší hlediště pro trialovou práci jinde nenajdete.

Bylo jasné, že druhý den rozhodne o všem.  Napínavý scénář však vydržel až do samého konce. O evropských šampionech rozhodl až poslední patnáctý běh. Ten zkřížil cestu psu Clastidiovi Veron vedenému Rudy Lombardim a feně Emilii di Montale Rangone vedené Stefano Girandolou. Dech beroucí podívanou ohodnotili rozhodčí známkou výborně pro oba jedince.  Veron celou soutěž vyhrál a stal se evropským šampionem v kategorii psů, sympatická Emilia, kterou jsme obratem překřtili na Emilku, se může těšit z titulu Evropské šampionky mezi fenami a celkového druhého místa.

Brok po oba dva dny šampionátu předvedl vyrovnané výkony a v silné konkurenci ukázal, že i v Čechách, ač sami soutěže Grande Quete nepořádáme, umíme odchovat a připravit pointry i na tento typ náročných soutěží. První den neměl Brok ani jeho partner ve svěřeném terénu zvěř a jedno vystavení na prázdno ho připravilo o možnost další šance. Druhý den Brok předvedl chytrý bod, když po vypuštění dobře přečetl terén a neomylně si to v dálce namířil k ostrůvku vzrostlejší vegetace, kde našel koroptve. Bohužel při dopracování zvěře neudržel uzdu své vášni a neukončil postupování ihned po vzlétnutí koroptví a výstřelu. Byl jsem si jistý, že nás rozhodčí za tuto hrubou chybu hned vyloučí. Jury však zřejmě přihlédla i k jiným stránkám Brokovi práce a nechala nás pokračovat. Lepší známku než dobrou jsme však očekávat nemohli. Ještě že tak, nakonec ta dobrá stačila na celkové páté místo v šampionátu.

Výsledky:
1 ECC CAC CACIT Clastidium Veron, vůdce: Rudy Lombardi (Itálie)
2 ECC RIS CAC CACIT Emilia di Montale Rangone, vůdce: Stefano Girandola (Švýcarsko)
3 ECC Alec de la Souvigniere, vůdce: Emanuel Bourgeois (Francie)
MB Fara von Muckenbord, vůdce: Ewald Schonau (Německo)
B Brok Nova Hajnice, vůdce: Roman Sedláček (Česká republika)

Rozhodčí:
26.3.2009: P. Dellatorre (Itálie) – P. Bahlke (Holandsko) – J. Rodriguez (Španělsko)
27.3.2009: P. Dellatorre (Itálie) – Y. Tastet (Francie) – D. Sormaz (Srbsko)

 

 (155 kB)
 (240 kB)
 (323 kB)
 (394 kB)
 (223 kB)
 (399 kB)
 (319 kB)
 (278 kB)
 (183 kB)
 (203 kB)
 (218 kB)
 (267 kB)
 (244 kB)
 (238 kB)
 (239 kB)
 (245 kB)
 (171 kB)
 (188 kB)
 (148 kB)
 (333 kB)
 (168 kB)
Kompletní výsledky (55 kB)
bok
   
© 2010-2019 Roman Sedláček